Diagnost

Kuzey Kore’nin Nükleer Silah denemeleri

In Dünya, Uluslararası İlişkiler on 29 Eylül 2009 at 13:09

northkorea

Kuzey Kore’nin sırtını sıvazlamadan veya bu ülkeyi günah keçisi ilân etmeden önce, büyük resme bakmayı gerektiren girişim. Evet, nükleer silahlanma konusunda Kuzey Kore sütten çıkmış ak kaşık değildir, “ateşe sokulan maşa” belki daha doğru bir tanım olur.

8 Eylül 2000 tarihinde CNN‘de yayınlanan Larry King Live’ın konuğu Vladimir Putin; ABD ve Rusya’nın karşılıklı olarak nükleer silahsızlanması konusunda verdiği derste şöyle demişti:

When discussing with our American colleagues on this matter, I’ve always been tempted to remind them of the beginning of the arms race — nuclear arms race. I always recall the fact that initially nuclear arm emerged — were create — in the United States. And subsequently, some scientists who invented those arms, in part at least, the secret concerning the a-bomb, on their own will transferred those secrets to the Soviet Union. Why did they do that? I always ask my American colleagues: “Can you invent something of the kind?” No, we cannot come up with anything like this. Neither can i, but your scientists could do that. They were smarter than you and I. But voluntarily they transferred those secrets to the Soviet Union because they wanted to restore the balance.

Meali basitçe şudur:

“Nükleer bomba yapmayı bilen bir tek ABD vardı, birileri bu bilgiyi/teknolojiyi Sovyetler Birliği’ne sızdırdı. Bunu dengeleri sağlamak için yaptılar.”

Dengeleri sağlamak söz konusu olunca, bu işin milleti, dini, imanı kalmıyor. Zamanında aynı tuhaflık ABD ve SSCB arasında, nedense hep başa baş giden Uzay Araştırmalarında da yaşanmıştı. Dengeleri sağlamak adına kapalı kapılar ardında, başta nükleer silahlanma konusunda yapılan teknoloji transferi kârlı bir iş olmalı ki; nükleer silahlanma, teknolojinin ağa babaları; ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin sınırlarını çoktan aşmıştır. Bu transferi yapanlar, adaletli kişi ve kuruluşlardır! Düşman kardeşlerin birine sapan verince, diğerine de vermeyi ihmâl etmemişlerdir.

Kuzey Kore gibi ekonomisi yerlerde sürünen, tüm Dünya’nın kendisine düşman olduğu paranoyasıyla varolan bir devlet; nükleer silahlanma konusunda oldukça iyi bir müşteri profili çiziyor. Yarın bir gün, “Weapons of Mass Destruction” gazıyla etrafını saracak uçak gemileri için de iyi bir hedef konumunda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: